Najciekawsze wystawy muzealne, które odbędą się pod koniec roku!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zeszły rok zapamiętaliśmy raczej w negatywny sposób. Wygasająca pandemia wciąż dawała o sobie znać, przede wszystkim w branży kulturalnej. Odblokowanie można było odczuć w tym roku, kiedy praktycznie wszystkie z zaplanowanych wydarzeń doszły do skutku. 

A to jeszcze nie koniec, 2022 rok wciąż może przynieść wiele wrażeń osobom interesującym się sztuką. Warto się przyjrzeć najciekawszym wystawom muzealnym, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Na co zwrócić uwagę?

Białostocka Galeria Arsenał – Yarema & Himey – „So They Won’t Say We Don’t Remember”

Po marcowym remoncie Galeria Arsenał zaczęła działać z nową energią. Kwietniowa wystawa „Gdy słońce jest nisko – cienie są długie” otrzymała znakomite recenzje i cieszyła się dużym zainteresowaniem aż do maja, kiedy to została zdjęta z afisza muzealnego. 

Białostocki Arsenał utrzymuje dobrą passę i jeszcze w tym roku ma do zaoferowania parę ciekawych propozycji. Jedną z nich jest wystawa „Yarema & Himey – So They Won’t Say We Don’t Remember”, którą będzie można oglądać od 14 października do 24 listopada 2022 roku. 

To indywidualna wystawa prac kijowskiego duetu artystów i filmowców – Romana Khimeia i Yaremy Malaschuka. Obejmuje dokumentację performance’u delegowanego realizowanego w donbaskim Myrnohradzie:

„Uczestnicy upamiętniającego spaceru choreografią swoich ciał łączą topografię powierzchni miasta z jego podziemną mapą. Tytuł pracy z jednej strony odnosi się do pamięci – w Donbasie pamięć o ofiarach wypadków w kopalniach stanowiła w przeszłości element strategii oporu wobec władz sowieckich, które starały utrzymywać katastrofy górnicze w tajemnicy. Z drugiej strony wskazuje na współczesny centro-peryferyjny charakter relacji pomiędzy modernizującym się centrum a postindustrialnym wschodem Ukrainy”.

Muzeum Współczesne Wrocław – wystawa indywidualna Jerzego Rosołowicza

Artysta jest określany jako jedna z najważniejszych postaci wrocławskiego środowiska awangardowego. W swoich dziełach poszukuje rozwiązania neutralizującego potencjalne szkody wyrządzone światu poprzez celowe działanie człowieka. Celem sztuki Jerzego Rosołowicza jest rozpoznanie konfliktów i sprzeczności, które są związane z funkcjonowaniem ludzkości.

Wystawa we wrocławskim Muzeum Współczesnym obejmuje wczesne prace – rzadko interpretowane rysunki, a także ostatnie realizacje wykonywane z myślą o konkretnych osobach – „Telehydrografiki” oraz „Kwiaty”. Można ją odwiedzać od 17 listopada 2022 r. do 23 stycznia 2023 r.

Zdj. główne: Dannie Jing/unsplash.com

voelkeliquid

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*