Dlaczego poranny trening jest taki ważny? Odpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ilu zawodników tyle opinii na temat tego, czy lepiej ćwiczyć rano, czy wieczorem. Jakie argumenty przemawiają za rozpoczęciem dnia od ćwiczeń? 

Energia na cały dzień 

Aktywność fizyczna to nie tylko świetny sposób na pobudkę, ale także sprawdzona metoda na dostarczenie organizmowi endorfin. Hormony szczęścia przydają się szczególnie rano, gdy dopiero wchodzimy w nowy dzień. Sport od rana pomaga się także zrelaksować i złapać koncentrację na zajęcia wykonywane przez cały dzień. Co więcej, o poranku organizm ma więcej siły po długim odpoczynku niż wieczorem, gdy do głosu dochodzą zmęczenie i stres z całego dnia pracy. 

Regulacja zegara biologicznego 

Uporządkowany harmonogram dnia pomaga organizmowi prawidłowo gospodarować energią przez cały dzień. Choć początki porannego wstawania mogą być trudne, to po kilku treningach organizm powinien się przyzwyczaić. Zegar biologiczny organizmu ułatwia funkcjonowanie od rana do wieczora. Dzięki temu budzimy się bez pomocy budzika, gdy organizm jest zregenerowany i łatwiej zasypiamy o tej samej porze, dostarczamy więc organizmowi odpowiedniej ilości snu. 

Lepszy metabolizm

Kolejną zaletą porannych treningów jest regulacja pracy układu trawiennego. Od rana, na czczo metabolizm organizmu jest znacznie lepszy, co w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz wysiłkiem fizycznym pomaga spalić więcej kalorii i szybciej zredukować masę ciała. Popołudniami czy wieczorami układ trawienny jest dodatkowo obciążony pracą oraz posiłkami z całego dnia, dlatego ćwiczenia mogą być nieco trudniejsze, a efekty mniej widoczne. 

Ćwiczenia w kameralnym otoczeniu 

Decydując się na ćwiczenia na początku dnia, warto również pamiętać, że jest to szansa na spokojną wizytę na siłowni. Od rana obłożenie w miejscach wspólnych ćwiczeń jest znacznie mniejsze niż popołudniami czy wczesnym wieczorem, gdy większość osób udaje się od razu po pracy na siłownię. Co więcej, w wielu siłowniach karnet czy nawet pojedyncza wejściówka są tańsze do godziny 16:00. 

Wolne popołudnie 

Ćwiczenia od rana dają także możliwość lepszej organizacji reszty dnia. Siłownia zaliczona na początku dnia pozwala na dodatkowe aktywności i rozrywkę po południu. Po całym dniu pracy oraz stresu nie będzie trzeba dodatkowo szukać energii na kolejne obowiązki, a można ten czas poświęcić na odpoczynek lub spontaniczne plany z przyjaciółmi. 

Jak powinien wyglądać poranny trening? 

Jeśli powyższe zalety przekonały Cię do rozpoczęcia dnia od treningu, to warto zapoznać się z zalecanymi zasadami porannych ćwiczeń, tak by były bezpieczne i efektywne. Pierwszym założeniem jest ćwiczenie na czczo. Eksperci przed rozpoczęciem aktywności polecają wypicie szklanki wody z cytryną lub małej czarnej kawy, która pomoże się rozbudzić. Zajęcia powinny trwać od 30 minut do maksymalnie 60 minut na średnim poziomie obciążenia organizmu. Najbardziej efektywne treningi realizowane są między 6 a 8 rano, gdyż wtedy odnotowuje się najwyższe stężenie hormonów w organizmie. Start ćwiczeń powinien być zaplanowany na około 30 minut po przebudzeniu.

Zdj. główne: Federico Respini/unsplash.com

voelkeliquid

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*