Ikigai – japońska filozofia szczęśliwego życia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ikigai to japońskie słowo, które określa przyjemność, ale również istotę życia. Składa się ono na iki, czyli żyć oraz gai – powód. Można więc powiedzieć, że ikigai jest filozofią życia, w którym wiemy, po co żyjemy, ale również czerpiemy ze swojej codzienności pełnymi garściami.

W obecnym świecie wiele zmieniło się od czasów starożytnych, ale jedno jest niezmienne – ludzka chęć bycia spełnionym i szczęśliwym.

Czym jest ikigai?

Ikigai nie odnosi się do sukcesów życiowych. Jest to raczej filozofia skupiająca się na minimalizmie oraz spokoju ducha. Oparta jest na radości i szczęściu spowodowanym małymi drobnostkami, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. To bardzo dobra metoda, która może znacznie zredukować nasz stres oraz sprawić, że mniej będziemy skupiać się na niepowodzeniach. Ikigai to więc pełne skupienie na pozytywnych aspektach codzienności, takich jak smak potraw czy ładna pogoda. To również sztuka doceniania drobnostek, przez które nasze życie jest lepsze i pełniejsze. Takie bogactwo odczuć oraz wrażeń poprawia nastrój, ale również wprowadza do naszego życia spokój oraz harmonię.

Dzisiejszy świat mocno jest skupiony na odnoszeniu sukcesu, który sam w sobie nie jest niczym złym. W ikigai mocno potępiony jest tzw. wyścig szczurów, w którym sukces nie jest tylko naszą radością, ale powodem do stresu, że wykonaliśmy zbyt mało lub niewystarczająco dobrze. Jeśli sprawimy, że sukces będzie naszą radością i motywatorem, a nie smutną koniecznością, czy powodem do porównywania się z innymi, wtedy stanie się dla nas czymś pozytywnym i bardzo odkrywczym.

Czy ikigai może pomóc nam w powrocie do zdrowia?

Co ciekawe filozofia ikigai może pomóc nie tylko zmniejszyć stres, ale jest polecana osobom z depresję oraz nerwicą. W 2008 roku opublikowano badania, które potwierdzają, że taka filozofia może znacznie poprawić nasze zdrowie. Przeprowadzono je na Uniwersytecie Tohoku z Sendai w Japonii. Okazało się, że ikigai ma znaczny wpływ na nasze zdrowie, również fizyczne. Przez siedem lat w Ōsaki National Health Insurance (japońskim odpowiedniku polskiego NFZ) badani otrzymywali kwestionariusze, w których znajdowało się aż 93 punkty dotyczące nałogów, stanu zdrowia, ale również filozofii ikigai oraz podejścia do codzienności. Liczba przebadanych osób wynosiła aż 54 996 ubezpieczonych w wieku 40-79 lat. Badani, którzy w swoim życiu wprowadzali filozofię ikigai byli mniej chorowici, rzadziej odczuwali stres czy też samotność.

Improvement Pill – The Japanese Formula For Happiness – Ikigai

Główne założenia ikigai

Ikigai ma swoje główne założenia. Są nimi:

  1. Radość z każdej chwili i szukanie jak największej liczby pozytywnych myśli, nawet w trudnych chwilach.
  2. Cieszenie się z drobnostek, nawet tych mało znaczących.
  3. Wyznaczanie sobie i spełnianie celów życiowych punkt po punkcie oraz ich realizowanie. Cel musi być mierzalny i mieć swój czas zakończenia i realizacji.
  4. Brak poczucia winy z niewykonanego zadania i brak tzw. wyścigu szczurów. Zadania wykonujemy sumiennie, ale bez stresu oraz zbyt dużego pośpiechu, który mógłby nas dekoncentrować.
  5. Skupianie się na dobrych chwilach.
  6. Nie zagłębianie się w złych wspomnieniach.
  7. Docenianie innych ludzi oraz natury.
  8. Znajdowanie czasu wolnego dla siebie i bliskich.
  9. Analizowanie siebie i swoich emocji.
  10. Skupianie się na swoich pozytywnych cechach, bez ciągłego porównywania się z innymi.

Filozofia ikigai świetnie sprawdza się w biznesie, ponieważ dzięki zadowoleniu z wykonywanej pracy pieniądze przestają mieć pierwszorzędne znaczenie. Liczy się radość z wykonywanej pracy, a także nasza osobista satysfakcja.

Ikigai mocno łączy się z tzw. ganbarimasu, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wkładać wszelkie starania w osiągnięcie swojego celu”. Filozofia ikigai pozwala nam na sumienne wypełnianie zadań, ale w taki sposób, aby sprawiało nam to radość, a nie smutek czy zmęczenie. Japończycy są bardzo uporządkowanym narodem i jeśli mają zadanie do wykonania, postarają się je zrobić w 100%.

Jak w każdej filozofii życiowej, również ikigai wymaga pewnego treningu oraz wprawy. Pozwala skupiać się na przyjemnościach, ale również obowiązkach. Sprawia, że na pewno poczujemy się lepiej, ale również nasze życie będzie bardziej sensowne i radośniejsze.

Fot.  Tirachard Kumtanom/Pexels

voelkeliquid

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*